Baza wiedzy: Vademecum Przedsiębiorcy

Nowe zasady amortyzacji pojazdów — zmiany w prawie i konsekwencje dla leasingobiorców

Od stycznia 2021 roku zmianie uległa definicja używanego środka trwałego. Jakie konsekwencje przyniesie leasingodawcom ta z pozoru niewielka modyfikacja? Podpowiadamy.

Czytaj więcej

Rejestracja umów o dzieło — wszystko, co musisz wiedzieć

Od stycznia 2021 roku płatnicy składek i osoby fizyczne mają obowiązek rejestracji zawieranych umów o dzieło. Gdzie i w jaki sposób należy zgłosić umowę? Jakie konsekwencje czekają tych, którzy nie dopełnią swojego obowiązku? Podpowiadamy.

Czytaj więcej

Poradnik marketingu dla biur rachunkowych — 7 wskazówek, jak pozyskiwać nowych klientów w świecie online

Pandemia COVID-19 wpłynęła na dynamiczny wzrost zainteresowania usługami online. Taki trend odczuły także biura księgowe. Jak pozyskiwać nowych klientów w świecie online? Oto 7 sprawdzonych rad, które pomogą Ci osiągnąć taki cel.

Czytaj więcej

Składki ZUS 2021 – jakie podwyżki czekają przedsiębiorców?

W 2021 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki niż rok wcześniej. Przyczyną podwyżek jest wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz wzrost prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na kolejny rok. Ile wynosi suma składek ZUS dla przedsiębiorców objętych preferencyjnymi warunkami oraz tych bez preferencji? Podpowiadamy.

Czytaj więcej

Zmiany i nowe obciążenia podatkowe od stycznia 2021 roku

Jakie zmiany podatkowe czekają przedsiębiorców w 2021 roku? Oto przejrzyste zestawienie 13 najważniejszych.

Czytaj więcej

Podsumowanie zmian podatkowych — sprawdź, co się zmieniło w 2020 roku

Ostatnie dni roku to najlepszy moment na podsumowania. W dzisiejszym artykule podsumujemy więc… najważniejsze zmiany podatkowe, jakie weszły w życie w 2020 roku. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, księgowym lub doradcą podatkowym, koniecznie sprawdź, czy nic „Cię nie ominęło”.

Czytaj więcej

BDO – dobra wiadomość dla przedsiębiorców — odroczony termin rejestracji w bazie

BDO jest rejestrem danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Choć nowy system miał na celu poprawę kontroli nad zarządzaniem odpadami, wprowadził ogromne zamieszanie wśród przedsiębiorców i księgowych. Odpowiedzią na informacyjny chaos są korzystne dla właścicieli firm zmiany. Co się zmieniło? Sprawdź.

Czytaj więcej

Nowe stawki VAT od 1 kwietnia 2020 r. – konsekwencje dla księgowych i przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2020 roku obowiązującą obecnie Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r. zastąpi Nomenklatura Scalona (CN). Co się zmieni? Jakie konsekwencje przyniosą zmiany dla przedsiębiorców i księgowych?

Czytaj więcej
jpk

Wszystko, co musisz wiedzieć o JPK

Jednolity Plik Kontrolny to ogólna nazwa kilku zbiorów danych na temat wszystkich operacji gospodarczych przedsiębiorstwa, które zostały wykonane w danym okresie. Zbiory te zapisywane są w plikach wyłącznie w wersji elektronicznej w określonym układzie i na podstawie z góry ustalonych schematów. Generowanie JPK odbywa się z poziomu programów służących do wystawiania faktur, programów handlowych, systemów ERP oraz systemów finansowo-księgowych według narzuconych standardów. Pliki JPK przesyła się na tzw. bramkę Ministerstwa Finansów.

Czytaj więcej
split payment

Split payment narzędziem uszczelniającym podatki od towarów i usług

Każdego roku na podatników czeka dużo zmian, których celem jest usprawnienie prowadzenie księgowości firmowej, jak również uszczelnienie podatków od towarów i usług. Od przyszłego, 2018 roku, w życie wejdzie split payment, czyli model podzielnej płatności.

Czytaj więcej
Następna strona »