Baza wiedzy

Nowe zasady amortyzacji pojazdów — zmiany w prawie i konsekwencje dla leasingobiorców

Od stycznia 2021 roku zmianie uległa definicja używanego środka trwałego. Jakie konsekwencje przyniesie leasingodawcom ta z pozoru niewielka modyfikacja? Podpowiadamy.

Czytaj więcej

Rejestracja umów o dzieło — wszystko, co musisz wiedzieć

Od stycznia 2021 roku płatnicy składek i osoby fizyczne mają obowiązek rejestracji zawieranych umów o dzieło. Gdzie i w jaki sposób należy zgłosić umowę? Jakie konsekwencje czekają tych, którzy nie dopełnią swojego obowiązku? Podpowiadamy.

Czytaj więcej

Poradnik marketingu dla biur rachunkowych — 7 wskazówek, jak pozyskiwać nowych klientów w świecie online

Pandemia COVID-19 wpłynęła na dynamiczny wzrost zainteresowania usługami online. Taki trend odczuły także biura księgowe. Jak pozyskiwać nowych klientów w świecie online? Oto 7 sprawdzonych rad, które pomogą Ci osiągnąć taki cel.

Czytaj więcej

Składki ZUS 2021 – jakie podwyżki czekają przedsiębiorców?

W 2021 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki niż rok wcześniej. Przyczyną podwyżek jest wzrost minimalnego wynagrodzenia oraz wzrost prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na kolejny rok. Ile wynosi suma składek ZUS dla przedsiębiorców objętych preferencyjnymi warunkami oraz tych bez preferencji? Podpowiadamy.

Czytaj więcej

Co się zmieniło w pracy biur rachunkowych — nowe wyzwania dla księgowych w dobie pandemii i cyfryzacji

Pandemia COVID-19 wraz z galopującą cyfryzacją i istotnymi zmianami w prawie podatkowym znacząco zmieniła codzienność biur rachunkowych. Przed jakimi wyzwaniami stoją dziś księgowi? Jak sprawić, aby praca w nowych realiach była wygodna, efektywna i bezpieczna?

Czytaj więcej

Zmiany i nowe obciążenia podatkowe od stycznia 2021 roku

Jakie zmiany podatkowe czekają przedsiębiorców w 2021 roku? Oto przejrzyste zestawienie 13 najważniejszych.

Czytaj więcej

Podsumowanie zmian podatkowych — sprawdź, co się zmieniło w 2020 roku

Ostatnie dni roku to najlepszy moment na podsumowania. W dzisiejszym artykule podsumujemy więc… najważniejsze zmiany podatkowe, jakie weszły w życie w 2020 roku. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, księgowym lub doradcą podatkowym, koniecznie sprawdź, czy nic „Cię nie ominęło”.

Czytaj więcej

Wydatki firmowe udokumentowane cyfrowo mogą być kosztem uzyskania przychodu – papier odchodzi do lamusa

Krajowa Informacja Skarbowa nie ma już żadnych wątpliwości: wszelkie obawy o to, czy przychody udokumentowane dowodami źródłowymi w formie cyfrowej są bezzasadne. To odpowiedź na pytanie spółki IDMK, właściciela marki maszfakture.pl.

Czytaj więcej

Praca zdalna w erze pandemii — jak zorganizować pracę w firmach i biurach księgowych, aby maksymalnie zabezpieczyć zdrowie klientów, pracowników i być odpowiedzialnym społecznie?

System pracy home office od lat zyskuje swoich zwolenników. Powszechnie panuje jednak przeświadczenie, że forma pracy zdalnej odpowiednia jest głównie dla freelancerów, specjalistów ds. social media, programistów czy grafików komputerowych. Czy księgowi i doradcy podatkowi mogą również wykonywać obowiązki zdalnie? Zdecydowanie tak, a w obecnej sytuacji wręcz do tego namawiamy! W artykule podpowiemy, jak zorganizować pracę zdalną i jakie narzędzia wykorzystać, aby taki tryb okazał się efektywny i wygodny.

Czytaj więcej

Czym jest JPK_VDEK i czym się różni od JPK_VAT?

JPK_VDEK to dokument, który połączy obecnie składane JPK_VAT z deklaracjami podatkowymi VAT-7 lub VAT-7K. Czy nowy system uprości sposób rozliczania podatku od towarów i usług? Kiedy wejdą w życie zmiany i kogo obejmą? Podpowiadamy.

Czytaj więcej
Następna strona »