Czy wprowadzenie JPK zmienia pracę biur rachunkowych?

Data publikacji: 1 lutego 2018 15:45 | Ostatnia aktualizacja: 1 lutego 2018 15:45 | Kategorie: Jednolity Plik Kontrolny


Jednolity Plik Kontrolny sprawi, że praca biur księgowych będzie wyglądała inaczej. W jaki sposób się to stanie?

JPK_VAT to więcej pracy dla księgowych

Niektóre biura, które opiekują się księgowością swoich Klientów, odpowiadają przed Urzędem Skarbowym w ich imieniu i w związku z tym będą musiały zadbać o dostarczenie przez przedsiębiorców JPK_VAT. Wiele z biur rachunkowych podejmie ten obowiązek za swoich Klientów i sami będą za nich wysyłać potrzebne pliki do urzędu. W ich gestii będzie w takim razie generowanie plików, do czego muszą mieć przygotowane specjalne programy.

księgowanie po godzinach

 

Czy biura rachunkowe czeka w takim razie dużo więcej pracy? Jeśli nie posiadają one rozwiązania do importowania danych z faktur, to będą musiały przepisywać je ręcznie, co jest żmudne i czasochłonne. Ponadto ciąży na nich obowiązek comiesięcznego generowania oraz przesyłania organom podatkowym plików JPK_VAT. Sytuacja prawdopodobnie sprawi, że większość biur zaopatrzy się w narzędzie, które pozwoli na automatyczne i bezbłędne wprowadzanie faktur do programów finansowo-księgowych. Dla tych, którzy nie chcą pozostawać w tyle, polecamy wypróbowanie maszfakture.pl.

Dzięki naszemu programowi istnieje możliwość zaimportowania do programu księgowego wszystkich danych, które wymagane są w schemie JPK. W przypadku ewidencji sprzedaży są to:

• datę sprzedaży,
• datę wystawienia,
• numer dokumentu,
• nazwę nabywcy,
• adres nabywcy,
• kwoty netto,
• kwoty podatku należnego w zależności od poszczególnych stawek.

W przypadku ewidencji zakupu konieczne jest wprowadzenie następujących danych:

• nazwa wystawcy,
• adres wystawcy,
• numer NIP lub inny numer służący identyfikacji podatkowej wystawcy,
• numer faktury,
• kwotę netto,
• kwotę podatku naliczonego.

Brak możliwości księgowania wszystkiego jednym wpisem

Dotychczas w małej księgowości biura rachunkowe miały możliwość zbiorczego księgowania przychodów ze sprzedaży towarów i usług oraz wydatków na podstawie miesięcznych zestawień wynikających z ewidencji VAT. Było to łatwe, ponieważ w przypadku przedsiębiorstw opodatkowanych na podstawie KPiR nie musiały one wprowadzać wszystkich faktur sprzedaży i zakupu do swojego programu księgowego pojedynczo. W świetle obowiązku JPK należy zaprzestać takiego działania – istnieje obowiązek wprowadzenia każdej faktury do programu osobno. To, co było szybkie i wygodne będzie mozolne i długotrwałe.

księgowa

System maszfakture.pl znacznie ułatwia sprawę, ponieważ pozwala na importowanie danych z dokumentów Klientów, którzy pracują na programach handlowych producentów: Comarch, InsERT, Sage lub Asseco Wapro. Dla pozostałych Klientów biur przygotowaliśmy moduł do wystawiania faktur, który stanowi integralną część Systemu maszfakture.pl. Każde biuro księgowe będące użytkownikiem Systemu maszfakture.pl bezpłatnie może udostępnić tę funkcję swoim Klientom, a to z kolei zapewni bezproblemowy import faktur od wszystkich Klientów biura.

Ważne: Ministerstwo Finansów opublikowało nową strukturę – JPK_VAT (3) obowiązującą od 1 stycznia 2018 r.

Inne wyzwania dla biur w związku z JPK

Pierwsze pliki JPK_VAT mikrofirmy będą musiały wysłać do 25 lutego 2018 roku, ale w wielu przypadkach o tym nie wiedzą. Są to głównie małe jednoosobowe działalności gospodarcze, które prowadzą ludzie zorientowani w większości na prowadzeniu firmy – w związku z czym nie interesują się wprowadzanymi zmianami. Stąd wynika wyzwanie dla biur rachunkowych, które muszą uświadamiać swoich Klientów o konieczności wysyłania JPK_VAT. Trzeba będzie także zmienić ich nawyki – mikroprzedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie nie są zwolnieni z comiesięcznego przesyłania organom podatkowym JPK_VAT, a zatem zmuszeni są do bieżącego prowadzenia ewidencji rejestrów VAT.

W przypadku niewysłania pliku JPK_VAT lub niedostarczenia go terminowo mogą zostać nałożone poważne kary, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jeśli chcesz mieć spokojną głowę, komfort i bezpieczeństwo pracy, to postaw na maszfakture.pl – program, dzięki któremu istnieje możliwość importu danych z faktur, bez konieczności wprowadzania wszystkiego ręcznie.

Autor: Redakcja maszfakture.pl

Wróć do bazy wiedzy