W centrum absurdu! KIS odmawia interpretacji nt. możliwości e-archiwizacji faktur papierowych

Data publikacji: 22 lutego 2019 12:38 | Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2019 12:38 | Kategorie: Aktualności, E-faktury


Jesteśmy autorami systemu dążącego do wyłącznego posługiwania się fakturami elektronicznymi w relacjach biznesowych. Nie dziwi zatem fakt, że zamierzamy całkowicie pozbyć się zalegających na półkach segregatorów z papierowymi dokumentami. W końcu zewsząd docierają informacje o cyfryzacji i budowie e-państwa polskiego. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy nasze śmiałe poczynania spotkają się z aprobatą nowoczesnych urzędów.

Na początku 2018 roku jako iDMK sp. z o. o., autor systemu maszfakture.pl złożyliśmy prośbę do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Wniosek dotyczył możliwości digitalizacji i e-archiwizacji faktur papierowych, a następnie zniszczenia niepotrzebnych dokumentów. W odpowiedzi uzyskaliśmy pozytywną interpretację w zakresie VAT, w zakresie CIT natomiast organ odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji. Powód? Kwestia przechowywania dokumentów księgowych dotyczy ustawy o rachunkowości, interpretacje mogą być natomiast wydawane wyłącznie w odniesieniu do prawa podatkowego. W świetle powyższego podjęliśmy zatem próbę modyfikacji wniosku. Ponownie bezskutecznie. Nadal nie mając wiedzy, czy nasze przekonanie o e-archiwizacji faktur papierowych jest słuszne, odwołaliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stoi po naszej stronie. Na początku tego roku wydał orzeczenie i nakazał Krajowej Informacji Skarbowej wydanie interpretacji. Niestety KIS ma możliwość dalszego odwołania się do NSA, zyskując tym samym 2 lata na zastanowienie się nad odpowiedzią. Pozostaje więc nam uzbroić się w cierpliwość.

Sprawa wywołała spore oburzenie w sieci. Zaczęło się od tweeta naszego doradcy podatkowego, Filipa Siwka.

tweet Filip Siwek

Tweeta tego wraz ze swoim komentarzem podał dalej dr Sławomir Mentzen – ekonomista, właściciel biur rachunkowych i kancelarii podatkowej.

Tweet Mentzen

Największy szum w sieci wywołał jednak jego wpis na Facebooku.

Facebook MentzenTemat szybko podchwycił także portal bezprawnik.pl, pisząc o nim artykuł.

Jak widać wydarzenie zainteresowało wielu i wywołało spore kontrowersje w sieci. O odpowiedzi od KIS i dalszym przebiegu sprawy będziemy informować na naszym blogu i mediach społecznościowych.

 

Autor: Tomasz Nowakowski

Wróć do bazy wiedzy