Kompleksowy system importu faktur

Data publikacji: 29 marca 2019 11:55 | Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2019 12:05 | Kategorie: E-faktury, Import faktur, OCR faktur


Przedsiębiorstwa codziennie realizują nawet kilkaset zleceń. Na każde z nich musi zostać wydana podstawa do rozliczenia. W całej Polsce rocznie wystawia się ok. 1,5 mld faktur, a ich obsługa jest bardzo kosztowna. Dzięki maszfakture.pl już teraz można obniżyć te wydatki.

Pojęcie “importu faktur” jest znane firmom od dawna, w praktyce jednak okazuje się, że wiele z nich nie korzysta z dobrodziejstw importowania. Dotychczas wszelkie dane znajdujące się na wersji papierowej musiały być wprowadzane ręcznie. Podobnie było w przypadku faktur elektronicznych. Osoby prowadzące rachunkowość czekała żmudna praca polegająca na przepisywaniu kolejnych pozycji z tabeli. Nawet przy zachowaniu należytej staranności, łatwo jest popełnić błąd.

Niedawne zmiany w prawie uwzględniły postęp technologiczny. W ustawie o podatku od towaru i usług z 26 listopada 2018 roku wprowadzono pojęcie “faktury ustrukturyzowanej”. Jego przyjęcie wraz z obowiązkiem elektronicznego raportowania i tworzenia Jednolitych Plików Kontrolnych zmienia przyzwyczajenia przedsiębiorców, którzy potrzebują wsparcia rozwoju obsługi faktur.

Główne metody importowania faktur

Przedsiębiorcy wystawiając faktury korzystają z różnych rozwiązań, formatów i standardów. Zmagają się także z dostosowaniem ich do nieustannych zmian w prawie. Wdrożenie jednolitego rozwiązania pozwala znacząco przyspieszyć proces obsługi. W ramach jednego systemu udało się nam połączyć kilka metod importowania faktur. W ten sposób księgowi i przedsiębiorcy mają pewność, że wszystkie wrażliwe dane znajdują się w bezpiecznym miejscu.

  • Metoda 1. Skanowanie faktur

Wiele firm nadal wystawia wyłącznie faktury papierowe. Ich obsługa może być sprawniejsza, o ile przedsiębiorcy lub księgowi będą decydować się na skanowanie dokumentów. System maszfakture.pl bazuje na udoskonalonej technologii OCR, która pozwala na wczytanie pełnej wersji zeskanowanej faktury do programów handlowych i księgowych. Dzięki samouczącycm się mechanizmom każdy kolejny import skanu faktury będzie o kilka procent skuteczniejszy.

  • Metoda 2. Import faktur elektronicznych z formatów PDF, JPG etc.

Idąc krok dalej – technologia OCR okazuje się efektywniejsza dla faktur elektronicznych otrzymywanych od kontrahentów i klientów za pomocą np. tradycyjnego e-maila. Tego rodzaju pliki wystarczy zapisać we wskazanej za pomocą maszfakture.pl lokalizacji, a system samoczynnie pobierze zawartość folderu do aplikacji. Po weryfikacji dokumentu, faktura jest gotowa do importu.

  • Metoda 3. Skanowanie faktur aplikacją mobilną

Uzupełnieniem powyższego są aplikacje mobilne dostępne dla systemów Android oraz iOS. Każda sfotografowana faktura natychmiastowo znajduje się w desktopowej wersji systemu zarówno po stronie firmy, jak i zewnętrznego biura księgowego, skąd za pomocą technologii OCR możliwy jest jej import. Zagubione faktury to już przeszłość.

  • Metoda 4. Import z plików JPK_VAT oraz JPK_FA

To metoda importu skierowana do biur księgowych, których klienci korzystają z mniej popularnych rozwiązań fakturowych. W świetle zmian prawnych oraz obowiązku generowania Jednolitych Plików Kontrolnych, większość dostępnych na rynku programów ma taką funkcję. System maszfakture.pl posiada gotową integrację z większością programów do fakturowania za pomocą wygenerowanych plików JPK. Import z JPK_VAT lub JPK_FA jest przeprowadzany w intuicyjny sposób i jest niezwykle prosty.

  • Metoda 5. Bezpośredni import z programów handlowych

Unikalną funkcją maszfakture.pl jest możliwość bezpośredniego importu danych z faktur wygenerowanych przez najpopularniejsze programy handlowe takich producentów jak Sage, InsERT, Asseco Wapro lub Optima. Informacje są pozyskiwane z programu handlowego firmy i przekazywane do programu kontrahenta lub oprogramowania zewnętrznego biura rachunkowego. Jednorazowa konfiguracja maszfakture.pl pozwala w prosty sposób przenieść dane,  zapewniając bezpieczny import faktur.

  • Metoda 6. Moduł do wystawiania faktur maszfakture.pl

To nie koniec zalet maszfakture.pl – jest to także bezpłatny program do wystawiania faktur. Każda z nich może być bezpośrednio zaimportowana do programów księgowych.

Wszystko to sprawia, że system jest kompleksowy, dzięki czemu prowadzenie ewidencji faktur jest łatwe i przyjemne. Główną korzyścią skorzystania z maszfakture.pl jest rzeczywiste obniżenie kosztów obsługi transakcji. Szacuje się, że program pozwala aż ośmiokrotnie zmniejszyć nakład pracy. Wreszcie prowadzenie księgowości elektronicznej może w pełni przełożyć się na wzrost produktywności.

Autor: Tomasz Nowakowski

Wróć do bazy wiedzy