Blog

Jak ustalić właściwą stawkę VAT?

Kategorie: Vademecum przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług naliczany jest procentowo od wartości określonego towaru oraz usługi. W praktyce gospodarczej stawki VAT są różnicowane i konieczna jest podstawowa wiedza, w celu właściwego ich ustalenia. Zgodnie z obowiązującym prawem to na wystawcy faktury spoczywa obowiązek ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT. Błędnie naliczony podatek na fakturze pociąga za sobą ściśle określone konsekwencje m.in. konieczność złożenia korekty deklaracji VAT.

Czytaj więcej

Wystawiamy fakturę zaliczkową

Kategorie: Vademecum przedsiębiorcy

Faktura jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż produktu oraz dowodem dokonania za niego zapłaty. Najczęściej przedsiębiorcy wystawiają fakturę końcową w momencie otrzymania całości zapłaty za dostawę towaru lub świadczenie usługi. Innym rodzajem faktury jest faktura zaliczkowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona wystawiana przy wpłacie przez kontrahenta jedynie części kwoty.

Czytaj więcej

Jak uniknąć przeterminowanych faktur?

Kategorie: Vademecum przedsiębiorcy

Przeterminowane faktury to zmora polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, jak uniknąć niemożności wyegzekwowania płatności za dostarczone produkty lub zrealizowane usługi.

Czytaj więcej

System maszfakture.pl pomoże Ci wygrać z JPK!

Kategorie: Jednolity Plik Kontrolny

Obowiązek udostępniania plików JPK organom podatkowym już niebawem dotyczyć będzie wszystkich podmiotów gospodarczych niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Dowiedz się, w jaki sposób możesz ułatwić sobie pracę przy wprowadzaniu danych i generowaniu plików JPK.

Czytaj więcej

Przechowywanie e-faktur - drukować czy nie?

Kategorie: E-faktury

Odkąd przedsiębiorcy zaczęli wystawiać e-faktury, pojawiło się pytanie, jak je prawidłowo przechowywać. Czy ta kwestia została uregulowana przez ustawodawcę?

Czytaj więcej

Elektroniczne faktury cieszą się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców. Nie powinno to dziwić, jeżeli wziąć pod uwagę, że w ten sposób można usprawnić działanie firmy i wprowadzić elektroniczny system obiegu dokumentów.

Czytaj więcej

Faktura VAT marża

Kategorie: Vademecum przedsiębiorcy

Faktura VAT marża jest szczególnym rodzajem faktury, stanowiącym odstępstwo od ogólnych zasad opodatkowania towarów. Istotą procedury VAT marża jest opodatkowanie marży zamiast całej kwoty należnej z tytułu sprzedaży towaru.

Czytaj więcej

Korekta faktury – co powinieneś wiedzieć

Kategorie: Vademecum przedsiębiorcy

Wystawiona przez przedsiębiorcę faktura nierzadko zawiera błędy, które wymagają korekty, aby dokument mógł stanowić dowód księgowy. Faktura korygująca jest dokumentem, który stanowi dowód księgowy, a jego celem jest korekta błędów, które pojawiły się na wystawionej wcześniej fakturze. Sporządza się ją w momencie, kiedy konieczna jest poprawa błędów, jakie wystąpiły na fakturze VAT.

Czytaj więcej

Termin wystawienia faktury. Sprawdź swoją wiedzę

Kategorie: Vademecum przedsiębiorcy

Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić nabywcy fakturę na dostarczone produkty lub zrealizowane usługi. Kiedy najpóźniej należy wystawić dokument poświadczający sprzedaż?

Czytaj więcej

Trend elektronicznego fakturowania w sektorze B2B

Kategorie: E-faktury

Digitalizacja biznesu jest już faktem. Przedsiębiorstwa coraz częściej wykorzystują narzędzia cyfrowe, aby komunikować się z nabywcami. Za pomocą poczty elektronicznej są przesyłane nie tylko oferty handlowe, lecz także faktury.

Czytaj więcej

Zasady wystawiania e-faktur

Kategorie: E-faktury

Korzyści płynących z wdrożenia elektronicznego obiegu faktur jest wiele. Jeżeli chcesz swoim klientom przesyłać efaktury, to musisz poznać zasady ich wystawiania.

Czytaj więcej