Baza wiedzy: E-faktury

Wydatki firmowe udokumentowane cyfrowo mogą być kosztem uzyskania przychodu – papier odchodzi do lamusa

Krajowa Informacja Skarbowa nie ma już żadnych wątpliwości: wszelkie obawy o to, czy przychody udokumentowane dowodami źródłowymi w formie cyfrowej są bezzasadne. To odpowiedź na pytanie spółki IDMK, właściciela marki maszfakture.pl.

Czytaj więcej

Praca zdalna w erze pandemii — jak zorganizować pracę w firmach i biurach księgowych, aby maksymalnie zabezpieczyć zdrowie klientów, pracowników i być odpowiedzialnym społecznie?

System pracy home office od lat zyskuje swoich zwolenników. Powszechnie panuje jednak przeświadczenie, że forma pracy zdalnej odpowiednia jest głównie dla freelancerów, specjalistów ds. social media, programistów czy grafików komputerowych. Czy księgowi i doradcy podatkowi mogą również wykonywać obowiązki zdalnie? Zdecydowanie tak, a w obecnej sytuacji wręcz do tego namawiamy! W artykule podpowiemy, jak zorganizować pracę zdalną i jakie narzędzia wykorzystać, aby taki tryb okazał się efektywny i wygodny.

Czytaj więcej

Nie taki absurd straszny. Skarga kasacyjna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku WSA w Poznaniu oddalona. Czekamy na interpretację

Kiedy na początku 2018 roku składaliśmy prośbę do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej możliwości zniszczenia uprzednio zdigitalizowanych faktur, nie przypuszczaliśmy, że przyjdzie nam czekać ponad 2 lata na rozstrzygnięcie sporu. I choć do tej pory KIS nie przedstawił swojego stanowiska, pojawiło się światło w tunelu.

 

Czytaj więcej
program do wystawiania faktur

Kompleksowy system importu faktur

Przedsiębiorstwa codziennie realizują nawet kilkaset zleceń. Na każde z nich musi zostać wydana podstawa do rozliczenia. W całej Polsce rocznie wystawia się ok. 1,5 mld faktur, a ich obsługa jest bardzo kosztowna. Dzięki maszfakture.pl już teraz można obniżyć te wydatki.

Czytaj więcej
OCR faktur

System fakturowania w dobie cyfryzacji

Szeroko rozumiana cyfryzacja jest coraz łatwiej dostrzegalnym zjawiskiem, silnie oddziałującym na różne strefy życia społecznego, gospodarki czy działalności przedsiębiorstw. Jednym z jej przejawów jest możliwość przetwarzania dokumentów papierowych na ich elektroniczną wersję. Znalazło to odzwierciedlenie w wytycznych Komisji Europejskiej, według których e-faktury mają stać się głównym systemem fakturowania w krajach członkowskich. Czym są systemy OCR? I czy jest to najlepszy system importu faktur

Czytaj więcej

W centrum absurdu! KIS odmawia interpretacji nt. możliwości e-archiwizacji faktur papierowych

Jesteśmy autorami systemu dążącego do wyłącznego posługiwania się fakturami elektronicznymi w relacjach biznesowych. Nie dziwi zatem fakt, że zamierzamy całkowicie pozbyć się zalegających na półkach segregatorów z papierowymi dokumentami. W końcu zewsząd docierają informacje o cyfryzacji i budowie e-państwa polskiego. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy nasze śmiałe poczynania spotkają się z aprobatą nowoczesnych urzędów.

 

Czytaj więcej
e-faktury

W 2018 roku elektroniczne faktury ustrukturyzowane będą obowiązywać w sektorze publicznym

Od 26 listopada 2018 roku jednostki z sektora publicznego podczas realizowania zamówień publicznych będą musiały przyjmować elektroniczne faktury ustrukturyzowane. Czym one są, jaki to ma cel i jakie będą z tego korzyści?

Czytaj więcej
e faktury

Przechowywanie e-faktur – obowiązek druku to mit

Konieczność drukowania faktur elektronicznych to jeden z głównych mitów, które stosunkowo często pojawiają się w dyskusjach nt. elektronicznego obiegu dokumentów i e-fakturowania. Przyczyną jest z reguły przyzwyczajenie do świata papierowych faktur. Tymczasem e-faktura nie musi być drukowana ani w celu przedstawiania jej w urzędzie skarbowym, ani w celu archiwizacji i przechowywania.

Czytaj więcej
komputer kawa ludzie

Jakie warunki musi spełniać e-faktura, aby mogła być obecna w obrocie gospodarczym?

Obowiązek udostępniania plików JPK organom podatkowym już niebawem dotyczyć będzie wszystkich podmiotów gospodarczych niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Dowiedz się, w jaki sposób możesz ułatwić sobie pracę przy wprowadzaniu danych i generowaniu plików JPK.

Czytaj więcej
sumienność

Zasady wystawiania e-faktur

Korzyści płynących z wdrożenia elektronicznego obiegu faktur jest wiele. Jeżeli chcesz swoim klientom przesyłać efaktury, to musisz poznać zasady ich wystawiania.

Czytaj więcej