Zwolnienie z VAT – kiedy można skorzystać?

Data publikacji: 13 października 2017 11:39 | Ostatnia aktualizacja: 13 października 2017 11:39 | Kategorie: Vademecum Przedsiębiorcy


Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przewiduje dwa rodzaje zwolnień z podatku VAT – przedmiotowe oraz podmiotowe. W rezultacie podatnik posiadający określone przychody lub wykonujący wyszczególnione w ustawie czynności może liczyć na zwolnienie z podatku. Zwolnienie skutkuje określonymi konsekwencjami. Podmiot, który korzysta ze zwolnienia, nie musi składać deklaracji podatkowych, ani prowadzić ewidencji podatkowej, ale również nie ma prawa do odliczania VAT od wydatków związanych ze sprzedażą.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Zwolnienie podmiotowe jest ściśle związane z przychodami osiąganymi przez danego przedsiębiorcę. W świetle art. 113 ustawy o VAT  dopuszcza się możliwość zwolnienia z podatku w sytuacji, gdy łączna wartość sprzedaży u podatnika nie przekroczyła kwoty 200 tys. złotych w poprzednim roku podatkowym. Przy czym do wartości wygenerowanej sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Dodatkowo nie wlicza się  czynności wymienionych w art. 113 ust. 2 ustawy o VAT.

Zwolnieniem podmiotowym są objęci również Ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. W związku z tym, że podmiot nie będzie miał wykazanej wartości sprzedaży, do którego można by odnieść ustawowy limit – należy wyliczyć limit proporcjonalny, zależny od tego, ile dni od założenia firmy zostało do końca roku.

Wykluczenie ze zwolnienia podmiotowego VAT

Przy zwolnieniu podmiotowym, należy pamiętać, że nie obejmuje ono wszystkich przedsiębiorców, art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wymienia grupy podatników, do których nie stosuje się zwolnienia podmiotowego z VAT. Nie można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli dokonuje się dostaw:

– towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy VAT;

– towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych oraz samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji);

– budynków, budowli lub ich części, w szczególnych przypadkach określonych w ustawie;

– terenów budowlanych;

– nowych środków transportu.

Nie można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli podatnik świadczy usługi:

–  prawnicze;

– w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

– jubilerskie.

Ze zwolnienia podmiotowego nie skorzystają podatnicy, którzy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej w Polsce.

Utrata prawa do zwolnienia oraz rezygnacja ze zwolnienia

Przekroczenie kwoty sprzedaży 200 tys. zł nakłada na przedsiębiorcę obowiązek rejestracji jako podatnik VAT. Warto pamiętać, że samo zwolnienie podmiotowe z VAT nie jest obligatoryjne, jeżeli przedsiębiorca ma niskie obroty, ale chcę być czynnym podatnikiem VAT, może zrezygnować ze zwolnienia, musi tylko o tym fakcie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego (art. 113 ust. 4 ustawy o VAT).

Zwolnienie przedmiotowe z VAT

Zwolnienie przedmiotowe jest zależne od przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej, czyli rodzaju prowadzonej sprzedaży. Towary i usługi, które nie wymagają opodatkowania podatkiem VAT, zostały określone w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednak to nie wszystkie zwolnienia przedmiotowe z VAT. Pozostałe znajdziemy w art. 44 – 82 ustawy o VAT oraz w § 13 -17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Autor: Redakcja maszfakture.pl

Wróć do bazy wiedzy