Jak uniknąć przeterminowanych faktur?

Data publikacji: 7 września 2017 01:35 | Ostatnia aktualizacja: 11 października 2017 09:10 | Kategorie: Vademecum Przedsiębiorcy


Przeterminowane faktury to zmora polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, jak uniknąć niemożności wyegzekwowania płatności za dostarczone produkty lub zrealizowane usługi.

Współcześnie przedsiębiorcy bardzo chętnie wystawiają efaktury. Ponieważ wysyłka takich odbywa się drogą elektroniczną, to zasadniczo firmy nie powinny odnotowywać nieopłaconych faktur. Niestety, mimo że elektroniczny obieg dokumentów jest sprawny, to zatory płatnicze są częstym powodem bankructwa firm.

Czy jako przedsiębiorca możesz uniknąć współpracy z nierzetelnymi podmiotami? Okazuje się, że tak. Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą ci wyeliminować problemy z przeterminowanymi fakturami.

Zaliczka – tak czy nie?

Przedsiębiorcy, którzy często spotykają się z problemem przeterminowanych faktur, na ogół są bardzo ostrożni, gdy mowa o współpracy z nowym klientem. Część decyduje się pobrać zaliczkę, inni wystawiają fakturę pro formę. To dobre rozwiązania – przedsiębiorca ma pewność, że ewentualna strata nie będzie duża, gdyby klient nie wywiązał się z umowy i nie opłacił faktury.

Sprawdź kontrahenta w bazach gromadzących informacje o dłużnikach

Choć sprawdzenie, czy potencjalny kontrahent nie widnieje np. w BIG czy KRD jest rozwiązaniem korzystnym, to jednak nie daje 100% gwarancji, że wystawiona e-faktura zostanie opłacona w terminie. Jeżeli jednak przedsiębiorca widnieje w takiej bazie jako dłużnik, to wyraźny sygnał, że współpraca z nim jest ryzykowna – może on nie wywiązać się z umowy, zabrać towar i nie uregulować otrzymanej e faktury.

Czy firma zalega z regulowaniem podatku i składek?

Każda firma działająca na rynku może otrzymać zarówno z urzędu skarbowego, jak i ZUS-u zaświadczenie, że nie zalega z regulowaniem poszczególnych danin. Możesz zatem poprosić przedstawiciela potencjalnego kontrahenta o przedstawienie takiego dokumentu. Problem jednak w tym, że wystawienie zaświadczenia przez np. urząd skarbowy może trwać nawet 21 dni. W efekcie współpraca może nie dojść do skutku, jeżeli potencjalny klient potrzebuje czegoś na cito.

A może wywiad gospodarczy?

Przeprowadzenie wywiadu gospodarczego można zlecić zewnętrznej firmie, np. firmie windykacyjnej. Polega on na tym, że pracownicy takiego podmiotu zbierają informacje o majątku potencjalnego kontrahenta, sprawdzają również, czy pod wskazanym adresem faktycznie mieści się siedziba firmy. Ponieważ przeprowadzenie wywiadu gospodarczego jest kosztowne, zaleca się go wówczas, gdy przedsiębiorca ma podpisać kontrakt lub dostarczyć towary na tysiące, jeżeli nie setki tysięcy złotych.

A czy Ty masz inne sposoby na uchronienie się przed przeterminowanymi fakturami?


Autor: Redakcja maszfakture.pl

Wróć do bazy wiedzy