Faktura VAT marża w praktyce

Data publikacji: 13 października 2017 11:34 | Ostatnia aktualizacja: 13 października 2017 11:35 | Kategorie: Vademecum Przedsiębiorcy


Faktura VAT marża jest szczególnym rodzajem faktury, stanowiącym odstępstwo od ogólnych zasad opodatkowania towarów. Istotą procedury VAT marża jest opodatkowanie marży zamiast całej kwoty należnej z tytułu sprzedaży towaru. Przy czym, przez marżę rozumie się, różnicę między całkowitą kwotą, którą płaci nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Szczegółowa procedura została opisana w art. 119 – 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Kiedy można wystawić fakturę w procedurze marży?

Faktura VAT marża dotyczy dostawy ściśle określonych rodzajów towarów tj.: towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków (art. 120 ustawy o VAT) oraz świadczenia usług turystyki (art. 119 ustawy o VAT). Warto pamiętać, że procedura VAT marża może być stosowana tylko w przypadku towarów, które podatnik nabył od określonych podmiotów. Katalog podmiotów ustawodawca określił w art. 120 ust 10 ustawy o VAT.

Co stanowi podstawę opodatkowania?

Na fakturze VAT wystawionej w procedurze marży nie ma kwoty podatku, widnieje na niej cena sprzedaży brutto, co wcale nie oznacza, że sprzedawca nie oblicza i nie wpłaca podatku od tej transakcji do urzędu skarbowego. W przypadku procedury VAT marża podstawą opodatkowania jest marża naliczana przez sprzedawcę obniżona o podatek.

Jakie elementy zawiera faktura VAT marża?

Prawidłowo wystawiona faktura VAT marża zgodnie z art. 106e ust 2 i 3 ustawy o VAT powinna zawierać następujące elementy:

– datę wystawienia;

– kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

– imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

– numer, za pomocą którego podatnik, nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku;

– datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

–  nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

– miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

– kwotę należności ogółem;

– stosowną adnotację.

W zależności od rodzaju sprzedaży wystawca faktury zobowiązany jest do umieszczenia odpowiednich adnotacji.  W przypadku dostawy towarów używanych – należy umieścić określenie „procedura marży – towary używane”. W odniesieniu do usług turystycznych – adnotacja będzie brzmiała „procedura marży dla biur podróży”. Analogicznie dla dostawy dzieł sztuki – umieścimy „procedura marży – dzieła sztuki”, a dla dostawy przedmiotów kolekcjonerskich i antyków –„procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Przy fakturze VAT marża w odróżnieniu od zwykłej faktury nie ma konieczności zamieszczania ceny jednostkowej netto czy wartości sprzedaży netto. Nie trzeba też umieszczać stawki podatku, sumy wartości sprzedaży z podziałem na poszczególne stawki czy też kwoty podatku od sumy sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Jak rozlicza się fakturę VAT marża?

Faktura VAT marża pozwala na zapłacenie niższego podatku, w związku z tym, że podatek jest naliczany od marży, a nie całej wartości sprzedaży netto. Odprowadzając podatek od marży, nie można jednak odliczyć podatku VAT z faktur dokumentujących zakup odsprzedawanego towaru. Dodatkowo podmiot, który kupił towar na podstawie faktury VAT marża, nie może z  takiej faktury odliczyć VAT-u. Cała kwota z faktury marża będzie dla niego stanowić koszt uzyskania przychodu.

Autor: Redakcja maszfakture.pl

Wróć do bazy wiedzy